Abus Extreme X-plus är en serie mycket kraftiga kättinglås för fastlåsning av din scooter eller cykel. De finns i flera längder och utföranden. De har ett kraftigt låshus som du låser med nyckel och länkar i 12 mm härdat stål och ett tygöverdrag som skyddar din moped eller cykel.
Vi har ett brett utbud av cykellås från välkända varumärken – givetvis till riktigt bra priser (med prisgaranti) och GALET snabba leveranser.
Bland hundratals lås och ett tiotal kategorier kan det vara svårt att veta vilken typ av lås du vill ha. Med detta filter gör vi det lite enklare att hitta ett cykellås som passar dig och dina behov.
Generellt är lås med nyckel säkrare än lås med kod (kombinationslås). Kodlås är dock väldigt smidiga - inte minst för de lite yngre. Komplettera gärna ditt godkända lås med ett enklare kodlås - då har du ett tryggt skydd mot tjuvar men slipper ha två nycklar.
Ska du låsa din cykel kring en stolpe eller i ett cykelställ krävs att låset är ganska långt. Om du bara ska ha cykeln låst i garaget så krävs i princip ingen längd alls. För att förenkla valet av cykellås har vi delat in dem i tre olika längdintervaller.
Alla lås graderas i en särskild säkerhetsnivå. Skalan är olika beroende på typ av lås och tillverkare. För att du ska slippa lära dig allt om de olika tillverkarnas olika skalor har vi delat upp alla lås i tre säkerhetsklasser: bas, medel och hög.
Vi följer varje tillverkares rekommendation kring dessa nivåer. Exempelvis gäller följande för Abus: